Muž mnoha talentů…

Brendan si získal obdiv a miliony fanoušků především díky své neuvěřitelně úspěšné kariéře filmové hvězdy. A úspěch si rozhodně zaslouží, protože jeho herecký rozsah je neuvěřitelně velký. Dokáže stejně dobře zahrát komediální postavu a svým příjemným úsměvem a nevinným pohledem okouzlit publikum, jako komplikovanou roli v nezávislém filmu mapující osudy proslulého režiséra.

Narodil se 21 dní před Štědrým dnem, roku 1968 v Indianapolis v rodině novináře a zahraničního úředníka Kanadské vládní kanceláře. Právě díky tomu se rodina neustále stěhovala, a tak měl Brendan možnost, za několik málo let, procestovat velké množství různých zemí v USA, Kanadě i Evropě.

Samozřejmě, že to mělo i své stinné stránky, neustále musel měnit školy a ztrácel staré přátele. Ale najít si nové, pro něj, nebyl velký problém. A to díky své dobrácké povaze, která mu pomáhala prolamovat ledy.

K dalším věcem, které mu přineslo cestování, je velká představivost, která se u něj ještě více rozvinula díky tomu, že měl možnost setkat se množstvím rozmanitých kultur. Z Brendana se stal amatérský fotograf, který se snažil zachytit různost světa prostřednictvím svých snímků. A aby si ještě rozšířil svůj umělecký rozhled, často navštěvoval různé galerie, muzea a divadla.

A právě prkna, která znamenají svět ho učarovala nejvíce. Když trávil prázdniny v Londýně, naskytla se mu možnost zahrát si v muzikálu Oliver. Od této chvíle se stalo divadlo jeho druhým životem. Již na základní škole se zúčastňoval různých představeních a na střední se opět dostal k hudební produkci – Oklahoma. Brendan hrál stále častěji a každý, kdo byl svědkem jeho výkonů si byl ihned jistý, že patří k opravdu talentovaným jedincům, kteří byli pro herecký svět přímo zrozeni.

Po dokončení studií na střední škole začal docházet na Upper Canada College v Torontu. Poté se rozhodl brát hodiny herectví na Cornish College of the Arts v Seattlu.

A nakonec tomu osud chtěl, aby zamířil i do herecké meky Hollywoodu. I zde slavil nemalé úspěchy. Avšak nejen díky náhodě, ale především díky své vlastní píli, protože Brendan se neobává dát své roli vše – talent, charisma i veškerou svou energii a sílu. A na jeho výkonech je to znát.

Výrazněji na sebe upozornil rolí ve filmu Král džungle (1997), parodií na tarzanovské téma, kde vedle svého vypracované těla předvedl, že má i nesporný komediální talent. Ale skutečný respekt kritiků si získal o rok později díky titulu Bohové a monstra, sledujícího poslední dny režiséra Jamese Whaleho (Ian McKellen), který „stvořil“ film o jednom z nejproslulejších monster Frankensteina. Brendanův výkon v roli Claytona Boona, doslova okouzlil kritiky i publikum a rozhodně oprávněně, protože se jednalo o skutečnou hereckou etudu.

Následující titul, nazvaný Mumie se stal komerčním hitem roku 1999 a z Brendana se vší platností učinil herce, kterému byly nabízeny honoráře v řadách miliónů dolarů. Ve stejném roce natočil ještě vynikající komedii Dožeň, co se dá. Stejným žánrem byl i film Smlouva s ďáblem (2000), ve kterém se jeho partnerkou stala Elizabeth Hurley. V roce 2001 se jako hlavní hvězda zúčastnil natáčení pokračování Mumie, s názvem Mumie se vrací.

Herecký koncert opět rozehrál ve filmu Tichý Američan společně s Michaelem Cainem.

V současné době míří do kin ve filmu Looney Tunes: Back in the Action. 

V roce 2004 by se měly objevit další dva tituly s Brendanem (Accidental Husband a The Invaders).

Ale tento mladý herec nezapomíná ani na svou velkou lásku divadlo, hraje v představení Kočka na rozpálené plechové střeše.

A nyní špatná správa pro fanynky, v roce 1998 se oženil s krásnou a zábavnou Afton a jak se zdá, jsou spolu šťastní.

Slavil úspěchy na poli komerčních komedií, nezávislých dramat i divadelních pódiích, na to je zapotřebí obrovský talent. Ten Brendan rozhodně má a důkazem toho je každý jeho film. Některý dokáže pobavit, jiný nás nutí zamyslet se nebo probudit ty nejhlubší city. Za to vše vděčíme jednomu muži, Brendanovi Fraserovi, muži, který je skutečným hercem a těch je opravdu málo…

 

Výběrová filmografie

The Invaders (2004)

Accidental Husband (2004)

Looney Tunes: Back in Action (2003)

Tichý Američan (2002)

Mumie se vrací (2001)

Smlouva s ďáblem (2000)

Mumie (1999)

Dožeň co se dá (1999)

Bohové a monstra (1998)

Král džungle (1997)

Glory Daze (1996)

The Passion of Darkly Noon (1995)

With Honors (1994)

School Ties (1992)

Dogfight (1991)

Child of Darkness, Child of Light (1991)

A mnoho dalších…

 

Některé televizní role

Scrubs (2002)

Tatík Hill (2000) – hlas

Simpsonovi (1998) – hlas

Duckman (1997) – hlas

A mnoho dalších…

Jan „Chen“ Lysý