8. dubna 2003

X-Men 2

Přestože americká premiéra filmu X-Men 2, pokračování kultovního titulu X-Men, podle proslulého comicsu stejného jména, proběhla už 5. února 2003, my se dočkáme až v květnu tohoto roku. Ale i tak, rozhodně stojí za to, abych Vám přinesl další zajímavé informace o tomto slibně vypadajícím díle…

Bylo jen otázkou času, kde vznikne pokračování X-Menů, kteří nejen, že vydělali přes 300 miliónů dolarů, ale navíc vyvolali zájem o filmy inspirované comicsy, které dosud živořily na okraji zájmu. Kromě X-Menů (u kterých se předpokládá natočení minimálně ještě jednoho pokračování, tedy budou nejméně trilogií) jsme se dočkali také Spidermana (i ten by se měl dočkat alespoň dvou pokračování) a v současné době i Daredevila. Oba zmíněné tituly znovu podaly důkaz, že kvalitní film podle comicsu už není jen vizí. Těšit se můžeme také například na Hulka nebo Fantastic Four. Ale zpět k X-Menům 2 (pozor, setkat se můžete i s názvem X2).

I zde funguje nepsané pravidlo, že pokračování musí být úchvatnější, veškerá pozitiva předchozího titulu musí být umocněna minimálně na druhou. Tak tomu bude i v případě X-Men 2. Režisér Bryan Singer se rozhodl stoupnout za kameru i v případě druhého dílu a je to jen a jen dobře. Tento mladý nadaný filmař (například Nadaný žák), velký fanoušek comicsu, je zárukou toho, že nepůjde jen o „odvar“, který by těžil z úspěchu předchozího titulu, ale vznikne další unikátní dílo…

Sociální postavení mutantů se nezměnilo, stále se jich mnoho lidí obává, a jak známo z historie, čeho se obáváme, to se snažíme zlikvidovat. Nenávist vůči mutantům ještě vzroste, poté, co na prezidenta USA zaútočí atentátník, který disponuje speciálními schopnostmi. Agresivita  roste. Dokonce vzniká i organizace zaměřená proti mutantům.

Do čela protimutantské koalice se postaví vědec a voják William Strykem, jehož minulost má, co dočinění s Wolverinem.

Situace se ještě více komplikuje – Magneto uniká z vězení. Ovšem nehodlá zaútočit na X-Meny, ale navrhuje jim spojenectví, které by se mohlo postavit na odpor Strykerovi. Ten zaútočí se svými lidmi na školu profesora Xaviera, a to je teprve začátek. Ve Strykerovi je hluboce zakořeněná nenávist vůči mutantům, protože věří, že za ztrátu jeho rodinu mohu právě oni.

Přestože řady X-Menů se rozšířily, nejen, že se vracejí hrdinové prvního dílu jako Profesor X, Storm, Cyclops, Jean Grey, Wolverine, Rogue, ale přibývají i další hrdinové. Někteří z nich se už v prvním díle mihnuli, jiní se zde objevují poprvé. Pro zajímavost uvedu některé z nich - Pyro, Iceman, Colossus, Nightcrawler, Shadowcat, Siryn, Jones, Artie nebo má oblíbená členka týmu X-Men – Jubilee.

Pokud jste fanouškem comicsu, musejí Vám nyní téct slzy dojetí :-), protože takové množství proslulých kreslených hrdinů se jen tak v nějakém filmu neobjeví.

Ale ani Strykem není sám, kromě toho, že má k dispozici profesionálně vycvičené vojenské síly, má ještě jedno ESO v rukávě, je jím Yuriko Oyama, zvaná též Lady Deathstrike. Přestože Strykem nenávidí mutanty, ona také není jen obyčejným člověkem, má velice podobné schopnosti jako Wolverine – velice rychle se regeneruje a samozřejmě drápy z nezničitelného kovu adamantia.

Za zmínku jistě stojí, že souboj Wolverina a Deathstrike se natáčel několik dní, takže se můžeme těšit na opravdu excelentní ukázku bojového umění…

Znovu se objeví i Mystique, i když zatím mi není známo, na čí stranu se postaví.

Film se také bude více soustředit na milostný trojúhelník – Jean Grey, Wolverin a Cyclops, takže se dočkáme i trochu romantika…

Vypadá to tedy opravdu nadějně, a podle ohlasů ze zemí, kde byli X-Meni 2 uvedeni, to rozhodně nebudou naděje plané. Původní herecké obsazení plus množství nových charakterů, stejný režisér, zdokonalené trikové efekty, strhující příběh a fascinující atmosféra. Už se nemohu dočkat…

Hrají: Patrick Stewart (profesor X / Charles Xaver), Ian McKellen (Magneto / Erik Lehnsherr), Hugh Jackman (Wolverine / Logan), Halle Berry (Storm / Ororo Munroe), Famke Janssen (doktorka Jean Grey), James Marsden ( Cyclops / Scott Summers), Rebecca Romijn-Stamos (Mystique), Brian Cox (William Strykem), Anna Paquin (Roque / Marie), Kelly Hu (lady Deathstrike / Yuriko Oyama), Alan Cumming (Nightcrawler / Kurt Wagner), Aaron Stanford (Pyro / John Allerdyce), Shawn Ashmore (Iceman / Bobby Drake), Katie Stuart (Shadowcat / Kitty Pryde), Daniel Cudmore (Colossus / Piotr Rastupin), Shauna Kain (Siryn / Theresa Rourke), Kea Wong (Jubilee / Jubilation Lee) a mnoho dalších

Režie: Bryan Singer

Jan Chen Lysý

 

1. dubna 2003

Cradle 2 the Grave

Nový akční hit od režiséra Romeo musí zemřít!, Smrtonostná zbraň 4 a Lovec policajtů…

Jet Li se pomalu stává dvorním hercem režiséra Andrzeje Bartkowiaka, společně natočili příjemnou akční podívanou Romeo musí zemřít! a čtvrté pokračování kultovní série Smrtonostná zbraň. Další titul, který vzešel z jejich plodné spolupráce nese výmluvný název Cradle 2 the Grave a podle všeho se můžeme opět těšit na vynikající akční podívanou plnou úchvatných soubojů…

Jet Li ovšem není jedinou hvězdou, která se v tomto filmu objeví. Kromě jiných se dočkáme rapové hvězdy DMX (který se s Andrzejem Barkowiakem setkal už při natáčení Romeo musí zemřít! a Lovej policajtů), Mark Dacascos (Freeman: Plačící drak) či exotické krásky Kelly Hu (Král Škorpión, X2). Herecká sestava je tedy více než lákavá a to rozhodně není jediným kladem Cradle 2 the Grave.

Tony Fait (DMX) je skvělý zloděj, který velí špičkovému týmu dobře vyškolených profesionálů. Ale kromě toho je také otcem. Nade vše miluje svou dceru Vanessu (Paige Hurd).

Jeho další „job“ se točí kolem černých diamantů. Ale vše nevyjde, tak jak předpokládal. Nejen, že se střetne s agentem Tajvanské vlády Suem (Jet Li), ale navíc jeho dceru unese Ling (Mark Dacascos), který jí hodlá vyměnit za vzácné kameny.  

Tony je rozhodnut uděla vše pro záchranu své dcery, a tak zmobilizuje svou organizaci (která se striktně drží pravidla – žádné zbraně). Ale ani to nestačí a tak se Fait musí spojit se svým nepřítelem Suem. Právě Su byl bývalým partnerem Linga a tak zná jeho metody a styl natolik dobře, aby byla alespoň nějaká šance na záchranu Vanessy.

Opět se tedy dočkáme dobře fungujícího schématu – bývalí nepřátele se musejí spojit pro dobrou věc. A pravdou je, že i tentokráte to funguje na výbornou. Pokud si k tomu přičteme zajímavé herecké obsazení, kvalitní hip-hopový soundtrack, zběsilý spád a skvěle choreograficky zpracované bojové scény a produkce Joela Silvera, myslím, že výsledek nám musí být jasný – další monumentální akční podívaná, která nás, napadá mě jediné slovo, DOSTANE!

Hrají: Jet Li, DMX, Tom Arnold, Kelly Hu, Mark Dacascos, Gabrielle Union, Anthony Anderson, Paige Hurd a další

Režie: Andrzej Bartkowiak