Nový seriál, který na televizních obrazovkách chyběl….

Vláda spustila tajný projekt, který se zabývá genetickými mutacemi a jich obrovským potenciálem, který skýtají. Ovšem jeden z vědců, který na projektu pracoval, Mason Eckhart plánoval využít získané poznatky pro své vlastní účely. Aby tomu zabránil, rozhodl se jeho spolupracovník Adam, zformovat skupinu čtyř mutantů, skupinu nazvanou Mutant X. Jejím cílem je zastavit Masona Eckharta a pomáhat ostatním mutantům ze všech sil….

Ano, něco to připomíná. Správně X-Meny (doufám, že jste nehádali něco jiného. Jestli ano, tak se červenejte až za ušima). Možná je to proto, že projektem Mutant X stojí Marvel (a pokud nevíte, co Marvel je, tak červenat se je málo). Tedy jeden z největších comicsových gigantů. Právě Marvel je specialistou na mutanty. V obrovském světě stvořeném touto společností jsou mutanti lidé nadaní zvláštními schopnostmi. Někdo například dokáže vysílat solární paprsky z očí, další ovládat počasí a jiný je zase rychlý, silný jako šelma. Existují stovky mutantů a tím pádem i velké množství speciálních talentů. Dosud se mutanti vyskytovali přednostně na stránkách comicsů a na televizní obrazovce ve formě kreslených seriálů. Všichni totiž víme, jak to dopadlo, pokud se někdo pokusil zfilmovat comicsový námět. Dopadlo to špatně, samozřejmě až na několik málo výjimek. Mezi které se dá počítat Superman a Batman (oba hrdinové vznikly v dílnách další legendární comicsové společnosti DC Comics). Ostatní „výtvory“ byly, slušně řečeno, škváry. To ale změnil Bryan Singer. Mladý, ale přesto zkušený režisér (např. Nadaný žák). Jeho um a osobitý přístup k dané látce nakonec vedl k tomu, že vznikl dosud nejlepší film inspirovaný comicsem. K tomu samozřejmě dopomohlo i herecké obsazení, jmenujme například Oscarovovou vítězku, krásnou Halle Berry, Jamese Marsdena, Hugha Jackmana, Famke Janssen, Patricka Stewarta, Annu Paquin nebo Iana McKellena.

Úspěch filmu X-Men byl tak veliký, že bylo rozhodnuto o vzniku minimálně dalších dvou pokračování (další pokračování má americkou premiéru 2. května 2003)

Seriál Mutant X má s filmem X-Men poměrně dost společného. Nejen to, že oba projekty nalezly inspiraci ve světě Marvelu, ale také, hrubou dějovou linii. Samozřejmě, že se určitými (a někdy i podstatnými detaily) liší, ovšem, kdybych nazval film X-Men a seriál Mutant X „sourozenci“, neudělal bych chybu. A to je lepší než dobré. Já osobně nejsem sice skalním fanouškem kreslených comicsů (mám doma pár starých sešitů Spidermana a jedno číslo Crew, žádná sláva), ale film X-Men mě nadchnul. A stejně tak nadšený jsem ze projektu Mutant X, vlastně Mutant X mě uchvátil. Je sice pravda, že jsem ho ještě neměl možnost shlédnout (a pochybuji, že v nejbližší době budu moci. Veřejnoprávní televize ho asi nekoupí a jedna komerční raději vyplňuje vysílací čas telenovelami a reprízami a kvalitní seriály posouvá do pozdních nočních – časných ranních hodin. Poslední nadějí je druhá komerční televize. Uvidíme. Já pevně doufám, že do konce roku Mutant X na českých obrazovkách uvidím), ale i těch několik málo informací, které mám k dispozici, mě vede k přesvědčení, že Mutant X je jeden z nejlepších seriálových projektů posledních let.

Nabízí totiž to, co na skleněných, teď už většinou rovných, obrazovkách chybělo. Akčních seriálů je poměrně dost (ale málo kvalitních). To samé platí i o sci-fi projektech. Ale jejich spojení a navíc vynikající? To tu ještě nebylo. Tvůrci neponechali nic náhodě. Namíchali „koktejl“, který má všechny ingredience, které máme rádi. Samozřejmě zajímavý, netradiční příběh. Jak jsem řekl (napsal), dějová linie se točí kolem mutantů, lidí disponujících různými netradičními dovednostmi. Svět, kde by se takové bytosti vyskytovali je bezesporu přitažlivý (no, nevadilo by mi například mít telepatické schopnosti, pouhou myšlenkou donutit ostatní, aby plnili má přání – nezní to špatně). Vynikající bojové scény, velká pozornost byla věnována akčním sekvencím. Dočkáte se přehlídky choreograficky dokonale odvedených soubojů (například Victoria Pratt a Victor Webster jsou známými sportovními profesionály právě v oblasti bojových umění. Vicky ovládá kickboxing a je držitelkou modrého pásu v Shotokan karate a Victor se věnuje 8 druhům různých bojových umění a dosáhl černého pásu v Tae Kwon Do). A to navíc okořeněné skutečností, že hlavní hrdinové a antihrdinové mají zvláštní talenty a v bitkách je hojně využívají. To rozhodně přidává seriálu na atraktivnosti. Nakonec to nejlepší, nejen že herci, kteří se ujali hlavních charakterů, jsou talentovanými profesionály, ale také vypadají skutečně dobře (důkazem jsou okolní obrázky). Potěchu nalezne oko ženské i mužské ;-).  

Tvůrci se rozhodli pro tu nejlepší taktiku, dát nám, to co máme rádi. Seriál Mutant X zaujme ty, kteří mají rádi comicsy, ty, kteří mají rádi sci-fi, ty, kteří milují strhující akci, ty, kterým se líbil film X-Men, ty, kteří se rádi podívají na hezké a talentové lidi. Ale hlavně zaujme ty, kteří se rádi kvalitně baví.

Nakonec ještě jednou stížnost. Zatímco v jiných zemích se těší z již (pokud se nepletu) druhé série Mutant X tak my v našem Česku zase, jak to říct, sušíme ÚSTA. Snad někdo vyslyší naše prosby a brzy se dočkáme toho, že k nám dorazí vynikající seriál Mutant X.

Aby pro vás nebylo tak těžké zorientovat se ve světě mutantů, tak vám ve stručnosti představím hlavní postavy a jejich schopnosti. Ale abychom nezapomněli na to, že to co se odehrává je jen a jen fikce (jak rád bych někdy zapomněl), tak se dozvíte něco i o reálných životech představitelů seriálových charakterů.

Adam - John Shea

Shalimar Fox - Victoria Pratt

Jesse Kilmartin - Forbes William March

Emma deLauro - Lauren Lee Smith

Brennan Mulwray - Victor Webster

a

Mason Eckhart - Tom McCamus

Tak to je ve několik základních údajů o skvělém seriálu Mutant X. Jistě, je pravda, že by se o něm dalo napsat mnohem více, ale za prvé na to není místo a za druhé, bude mnohem lepší, když se na tuto televizní sérii podíváte sami, než abych jí tady do detailu rozebral já. Myslím, že jsem vám poskytl dostatek indicií, které vás zákonitě musely dovést k názoru, že jediné, co teď chcete, je vidět, tento seriál. Já jen tiše (budu klidně doufat i nahlas), že některé z našich televizí Mutant X odvysílá. Protože jestli se tak nestane, tak budeme ochuzeni o jeden z nejzajímavějších a nejlepších televizních projektů posledních let. Volejte všem, od ředitelů až po vrátné v televizích a apelujte na ně, aby Mutant X co nejdříve dorazili k nám, do Česka a konečně oživili až příliš nudnou „hladinu“ současných programových schémat. Vždyť už je to k zešílení stereotypní a nudné. Když už má být dnešní mládež „odkojena“ televizní zábavou, tak ať má „mateřské mléko“ pořádnou chuť ;-).

 

Jan Chen Lysý